Hallássérültként a munka világában

A hallássérült munkavállaló kiváló munkaerő lehet, ha a munkahelyi kommunikáció akadálymentesen valósul meg. Azonban ezt sok minden akadályozhatja, úgy maga a hallássérült, mint a munkaadó, de a munkahelyi környezet, és a kollégák részéről is.

Itt van például az a helyzet, amikor a hallássérült nem hord hallókészüléket. Ha úgy nyer felvételt egy állásra, hogy állapotáról nem informálja a főnökét, abból a későbbiekben rengeteg kínos szituáció, és félreértés adódhat, még akkor is, ha a munka nagy részéhez nem is szükséges a szóbeli kommunikáció.

Hallássérültként ugyanis, igyekezhet bárhogyan is az ember, egy enyhétől súlyosabb halláscsökkenés esetében már erősen akadályozva van. Ha szóban hangzik el a feladatkiosztás, akár többször is rá kell kérdezzen, de előfordulhat a félreértésből származó hibás munkavégzés is. A jobbik eset ilyenkor az, ha a feladat újbóli elvégzésére akár túlórázás árán is van lehetőség, de sokkal gyakoribb az, hogy már menthetetlen az ügy. Ilyenkor a főnök jóindulatán és türelmén múlik az, hogy ad-e még újabb esélyt.

Hallássérültként a munka világában

Forrás: Unsplash

A telefonos feladatok, és az idegen nyelvek használata egyaránt nehézséget okozhatnak egy rosszabbul halló munkatárs számára, ám ezt is ki lehet védeni a készülék használatával.

Egy hallókészüléket nem viselő dolgozó a munkahelyi csapatba is nehezen illeszkedik be, mivel nem, vagy csak nehezen tud csatlakozni a beszélgetésekhez, és a munkaidőn kívüli közös szabadidős programokhoz.

A munkahelyi kommunikáció akadálymentes megvalósulását csak akkor lehet kivitelezni, ha a hallássérült tisztában van a szükségleteivel, kommunikálja azokat, és segít is őket kielégíteni. A hallókészülék tehát még a legkisebb csepp a pohárban, de ha ez is hiányzik, akkor szinte lehetetlen, hogy a hallássérült megtalálja a helyét egy munkahelyen.

Ha van egy szuperül beállított hallókészüléke az egyénnek, akkor sokkal könnyebb lesz boldogulnia.

De ekkor is fontos, hogy a munkatársak levessék a hallássérültekkel szembeni sztereotípiáikat és félelmüket.

A nagyothalló munkavállalók munkanapja hallókészülékkel még vidámabb tud lenni.

Fénykép: 123RF

Fontos, hogy kellően toleránsak legyenek, és megértsenek néhány dolgot a hallássérültekkel kapcsolatban:

  • egy hallássérült számára fontos a szemkontaktus, és az, hogy tudjon beszélgetőpartnere szájáról olvasni
  • zavaró számukra a nagyon lassú beszéd, a hadarás, és az is, ha emelt hangon beszélnek velük
  • sokszor visszakérdezhetnek, ezért a türelem nagyon fontos velük szemben

Hallókészülékkel még egy munkanap is vidámabb tud lenni, hiszen nem olyan fárasztó figyelni a kommunikációra, kevesebb a félreértés, és gördülékenyebben megy a munkavégzés. Hallókészülékkel a fülben nagyobb esély van olyan munkahelyet találni, amire vágyik az ember, ahol aztán jobban helyt tud állni, és még előrelépésre is van lehetősége.

Hallássérültként keresel állást, vagy jobb munkahelyre vágysz, de a rossz hallásod egyre csak akadályoz?

Ha a világ nem változik, változtass te. Ha még nincs hallókészüléked, épp itt az ideje, hogy beszerezz egyet. Meghívunk egy ingyenes hallásvizsgálatra, és szükség esetén segítünk kiválasztani neked a hallókészüléked.

Szeretettel várunk!