Így vezess naplót próbahordás alatt!
Már megint eljött a nap, amikor új hallókészüléket kell választanod. Letelt a hat év kihordási idő, és útnak kell indulnod, hogy megtaláld az új társadat a mindennapokban a következő újabb hat évre. Megértjük, hogy félsz tőle, de segítünk, hogy könnyebben éld meg a keresés időszakát!
Egy új hallókészülék kiválasztása sosem könnyű feladat. Ragaszkodsz a régihez, hiszen megszoktad az évek alatt a hangzását, érintését, működését. Megtanultál vele újra hallani és együttműködni. Érthető, hogy riasztó a gondolat, hogy lecseréld egy másikra.
De lecseréled, mert közben tudod, hogy a hat év hosszú idő.
Hat év alatt a technológia rengeteget fejlődik, olyan újításokat hoz, amivel megkönnyítheted a hétköznapjaidat.
Csak nehéz megtalálni a sok új közül az igazit
A próbahordáson múlik minden
Fontos, hogy minél több készüléket kipróbálj, és elvidd őket próbahordásra. A próbahordás alatt tudod ugyanis megtapasztalni, hogy mennyire elégíti ki az igényeidet a készülék, mennyire megfelelő az életviteledhez, mennyire komfortos.
Nagyon fontos, hogy a próbahordás alatt is visszamenj módosítani a beállításokon, hogy igazítsanak a hallókészülékeden.
Úgy tudod csak igazán kiaknázni a készülékben rejlő lehetőségeket. Lehet ugyanis, hogy az, ami a készülékben zavar, az némi finomhangolással megoldható, megszüntethető.
Ahhoz azonban, hogy az audiológusod tényleg rád tudja szabni a hallókészülék beállításait, neked pontosan meg kell tudnod fogalmazni, hogy mit tapasztalsz a készülékkel, és mi az, ami zavar.
Ez egyáltalán nem könnyű, hiszen más szavakkal, kifejezésekkel közelíti meg az audiológusod a készülék jellemzőit, és másképpen te, mint hallókészülék használó, aki nem annyira látod át, mit is, mi alapján állít a készülékeden az audiológusod.
Ezt a kommunikációs nehézséget azonban könnyebb áthidalni akkor, ha a próbahordás alatt komolyan, aprólékosan vezeted, hogy miket tapasztalsz.
Így az audiológusod is könnyebben tud segíteni neked.
Erre a legcélszerűbb egy naplót vezetned, amit magaddal viszel, amikor az audiológushoz mész. A naplót pedig érdemes bizonyos elvek mentén vezetned, hogy a lehető legtöbb információt add a hallásgondozódnak.
1. Tényleg legyen egy füzeted!
És tényleg jegyzetelj! És ha jegyzetelsz, akkor az legyen egy helyen, egy füzetben, hogy ne a rendelőben kelljen az emlékezetedből előásnod az audiológusod kérdéseire a válaszokat.
Kellemetlen cetlikből kihámozni, miket is tapasztaltál az elmúlt napokban, nem beszélve arról, hogy minden később fog eszedbe jutni, amikor már eljöttél a rendelőből. Egy alapos naplót pedig csak át kell nyújtanod a szakembernek, aki már csak kiegészítő kérdéseket fog feltenni neked!
2. Fogalmazd meg, hogy mit vársz el az új hallókészülékedtől
Ez fontos, hiszen hiába vannak csúcsmodern készülékek, amelyek már-már a tökéletes hallásélményt képesek visszaadni, ha neked egyszerűbb elvárásaid vannak. Az audiológusod sem fog így abból kiindulni, hogy a tökéletes hallásélményt adja vissza neked, hanem képes lesz a te fejeddel gondolkodni.
Olyan elvárásokat érdemes megfogalmaznod, mint hogy mennyire szeretnéd hallani a háttérzajt. Eléggé, vagy inkább a beszédet szeretnéd a leghangosabban hallani minden esetben. Gondold át, hogy az életviteled milyen, és ahhoz mit szeretnél, hogyan hallani a készülékkel.
3. Próbálj ki minél több környezetet!
Ezért fontos, hogy minden környezetet kipróbálj, ahol gyakran megfordulsz az életviteledből kifolyólag. Utazz, találkozz a barátaiddal, menj be egyetemre, munkahelyedre, és akár külön fejezetben írd le a tapasztalataidat a különféle helyszíneken.
- Milyen helyzet volt az pontosan (társas beszélgetés, utcai beszélgetés, telefonálás).
- Milyen környezeti feltételek voltak jelen (milyen hangok vettek körül, miket hallottál).
- Mi zavart.
- Mi volt az, ami tetszett.
- Min változtatnál és hogyan, milyen mértékben.
4. Konkretizálj!
Ne csak általánosan fogalmazz! Ne csak azt mondd, hogy ez a hang rossz, hanem fejtsd ki, hogy miért! Érdemes hasonlítanod valamihez azt, amit hallottál.
Jó, ha a régi hangélményt összehasonlítod a mostanival, például elmondod, hogy a vízforralód hangja régebben mélyebb volt, de most visít, és ez zavar. Sokkal jobb életszagúbb példákon keresztül megfogalmaznod, hogy mit élsz át az új készülékeddel.